Orta Asya_Hazırlık

26 Haziran 2015 tarihinde yola çıkmayı planladığım Orta Asya turu için hazırlık aşaması tamamladım…

Bu rotayı iki motor gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Motorlarımızın ikisi de Tenere ama biri normal diğeri Süper Tenere.  XT1200Z Tenere ile Mustafa Yıldız ağır motoruyla biraz zorlanacak gibi göreceğiz….

Benim ve Zekinin zaman-İzin problemlerimiz nedeniyle bu rotayı ikiye bölmek zorunda kaldık. Ben Kırgızistan başkenti Bişkek’e kadar gideceğim (vakit bulabilirsem Issık göle gidip geri döneceğim) ve Uçakla geri döneceğim. Zeki ise Uçakla gelip dönüşü aynı rota üzerinden Pamir bölgesine girmeden yapacak.

26 Haziran tarihinde yola çıkmayı 11 Temmuz’da Bişkek’te olmayı planlıyorum. Zeki 11 Temmuz’da Bişkek’e uçacak. Bir gün beraber olacağız. Yolun ikinci yarısı için devir teslim, bakım v.s. den sonra 12 Temmuz’da ben uçakla geri dönüşe geçeceğim.

GİDİŞ ROTASI ….7.200km

https://goo.gl/maps/qkTYc


Bu rotada İran için Triptik masrafları yok, Türkmen vizesi için tırmalamaya gerek yok.

Pamir için izin, Rusya için Yeşil sigorta gerekiyor.

 

Akçakoca (Türkiye) 0 km 26 Haz. 2015

Batum’a 1,5 günde ulaşmayı hedefliyoruz.

Batum (Gürcistan) 1250 km 27 Haz.

21 saat ve bir adet sınır geçisi. 1.400km yolculuk. İki gün demek.

Atyrau (Kazakistan) 2.700 km 28 Haz.

15 saatlik yol 900km….1,5 gün sürebilir…Nukus’a gelmeden Munyak balıkçı kasabasında kalabiliriz.Kuruyan Aral gölü sonrasında kum tepeleri üzerinde kalan balıkçı teknelerini yük gemilerini görebileceğimiz en güzel bölge.

Nukus (Özbekistan) 3.600km 29 Haz.

7 Saat 550km.

Buhara (Özbekistan) 4.100 km 30 Haz.

4 saatlik yol 270km.

Buhara merkezinde Nazira-Azizbeg Hotel de kalınabilir.

Samarkand (Özbekistan) 4.400 km 1-2 Temmuz

4 saatlik yol 368km. Samarkand’a yakın olan sınır geçişi Panjakent genelde kapalı. Güneyde M41 üzerindeki sınır geçişini kullanırsak yol 200km uzuyor.

Duşanbe (Tacikistan) 4.770 km 3 Temmuz

7 saatlik yol 522km.

Duşanbe Karakul arası bir günde 1000km yapılması zor bir yol. Daha önce gidenlerin yazdıklarından okuduğum kadarıyla en az iki gün ayırmak gerekiyor. Duşambe-Obigarm-Khorog arası 525km. Khorog tan sonra Afganistan sınırını bırakıp M41’den devam etmek bizim için çok daha mantıklı. Yol daha düzgün. Karakul’da kalacak yer yok bir önceki yerleşim yeri olan Murghab da kalmak gerekiyor. Burada Pamir otel de kalınabilirmiş. Tacik sınırı 4260m deki Kızıl-Art geçidi.  Kırgız sınırı ise 20km ileride. Bu rotada benzine dikkat etmek gerekiyor. Mutlaka yedek olmalı. Su ve yiyecek yeteri kadar olmalı.

Khorog (Tacikistan) 5.300 km 4 Temmuz

316km 4 saatlik yol.

Murghab (Tacikistan) 5.620 km 5 Temmuz

130 km 2 saat.  

Karakul (Tacikistan) 5.750 km 6 Temmuz

270km 3,5 Saatlik yol. Karakulda Guesthouse varmış. Tilda Hanım Guesthouse, Kakrakul girişindeymiş. Bir gece burada geçirilebilir. Karakuldan sonra sınır geçişi.

Oşh (Kırgızistan) 6.000 km 7 Temmuz

800 km.

Oş ta Tez Gesthouse ta kalınabilir.

Issık Göl (Kırgızistan)  6.800 km 8-9 Temmuz

 

Bişkek (Kırgızistan)  7.200 km 10 Temmuz

 

Dönüş Uçak Biletim

PEGASUS

Sayin AHMET GÜMÜŞ,
Pegasus Hava Yollari’ni tercih ettiginiz için tesekkür ederiz.
Detaylari asagida belirtilen uçusunuz için satin almis oldugunuz bilete ait rezervasyon kayit numaraniz “MHR4UF“dir.
Uçus Tarihi Uçus No Kalkis Varis Kalkis Saati Varis Saati Sinif
12/07/2015 PC 701 Bişkek Istanbul – S.Gökçen 05:30 08:05 G

 

 

Resmi Evraklar

VİZE Başvuruları

Yeşil Pasaporta birçok ülke vize istemediğinden sadece Özbek vizesi almamız yetiyor böyle bir rota için.

Özbekistan vizesi için http://www.evisa.mfa.uz/evisa_en/  linkten başvuru formu doldurulup çıktısı alıp fotograf ekleyerek elden teslim etmek üzere Ankara Konsolosluğuna gittim.

Ama çok sevimsiz bir görevli ile konuşmaya başladığımda vize alamayacağımı anlamıştım zaten. Transit vize vermek istemediklerini çünkü ülkenin 3 günde geçilemeyeceğini ve daha önce motoru bozulanlar olduğunu ve sorun yaşadıklarını 4.000 Dolar üzerinde ceza ödemek zorunda olduklarını belirtti. Linkteki formu doldurarak bir arkadaşımızın vize aldığını söylediğimde ise geçen sene birine verdiklerini ama artık bu şekilde vermeyeceklerini belirtti. Bir firma aracılığı ile (Turizm Firması) turistik vize için başvurulması gerektiğini belirtti. Turistik vizenin ise tek girişli olduğunu eğer geri dönerken de bu ülkeden geçeceksen ikinci bir vize almam gerektiğini söyledi.

Sonuç olarak vize başvurusu bile yapamadım. Geri döndüm ve evraklarımı hazırlayıp bir Turizm Şirketi aracılığı ile almak üzere Ankara’ya gönderdim.

18 Mart tarihinde Turizm firması aracılığı ile başvuru yapıldı. Tek girişli 1 aylık Turistik Özbek vizesi 160$, çift girişli olursa 180$.

Büyük çabalar sonrasında vizelerimizi alabildik. 1 Ay süre içerisinde 15 günlük tek girişli turistik vize bize toplamda 190$’a mal oldu. Bu yıl bölgede bulunacağımız tarihlerde seçim varmış o yüzden sıkıntılı oluyormuş ama ben inanmıyorum Konsolosluğa gittiğimde vize verecek olan kişiyi tanıma şansım olmuş değil vize almak tuvalete izin almak zor o adamdan…Ama birkaç senesi kalmış….Bir kaç sene hatta vize kalkana kadar gitmemek lazım…..

Pamir Bölgesi Özel İzin:

Tacikistan Yeşil Pasaporta vize istemiyor fakat Pamir bölgesi için özel izin almamız gerekiyor.

Ankara Tacikistan konsolosluğundan çok kolay alan arkadaşlar olmuş ama ben şahsen gittiğimde Pamir bölgesi iznini buradan veremediklerini Duşhanbe’deki Dış işleri bakanlığından almam gerektiğini söylediler. Bende uyanık davranıp Pamir’e Kırgızdan gireceğimi söylemeyince alamadan geri döndüm.

Yine Turizm firması aracılığı ile bir kez daha Ankara’dan almayı deneyeceğim.

Tekrar denedim olmadı. Turizm firmasında da Pamir özel bölgesi için izni Duşhanbe de Dış işleri bakanlığından almamız gerektiğini belirttiler. Bizde öyle yapacağız. Hafta sonuna hatta Cuma gününe denk getirmemeye çalışacağız.

Arkadaşım ise 43 dolara işini uzaktan halledip Tacikistanda ki bir turizm şirketi sayesinde aldı (Khudoguy Shonazarov <khudoguy4@gmail.com>). Islak imzalı izni ise ülkeye girdiğinde alabilecek.

Sigorta:

Bu rotada sadece Rusya için sigorta yaptırmak yeterli. Onu da Rusya’ya girişte yaptırmak daha ucuz.

Başkasının Motoru İle Türk Gümrüklerinden Geçiş:

Motorumu Bişkek’ten alıp dönüşe geçecek olan Zeki için Türk Gümrüklerinden geçebilmesi için vekalet vermem gerekiyor yada Gümrük girişinde motoru Türkiye’ye Yurt dışına çıkartan kişinin sokması gerekiyor. Çünkü Türkiye çıkışında motor pasaporta işleniyor. Yurt dışındaki hiçbir ülke sınır geçişlerinde motorun ruhsatında kimin ismi olduğunu sorgulamıyor.

 

Ülke ve Şehirler Hakkında Bilgi

Ülke ve şehirler hakkında yine en detaylı ve güncel bilgi kaynağı olan Lonely Planet’ı tercih ediyoruz.

 

Lonely Planet

 

Bu sefer biraz farklı bir yol tercih ettik ve soft kitap satın aldık, PDF olarak telefonlarımıza yükledik…Kullanımı fena değil, gezi öncesi boş kaldığında okuyabiliyorsun. Sayfalara sayfa numarası vererek kolay ulaşabiliyor ve büyütebiliyorsun.

Central AsiaCentral Asia 2

MOTOR HAZIRLIĞI

GPS olmadan asla…..Uzun turlarda şehir merkezlerinde ve tabela olmayan yollarda GPS olmadan asla yola çıkmıyorum artık.

Bunun için Garmin Zumo 550 GPS’ime gideceğim bölgenin haritasını indirip yükledim. Harita indirmek artık çok kolay, daha önceki yazılarımda da verdiğim önemli linkler bölümündeki site hala aktif ve gayet güzel çalışıyor haritalar….garmin.openstreetmap.nl 

Garmin haritası yetmez. Şehir içinde daha rahat kullanmak adına ve daha önce giden arkadaşların waypointlerini yanımızda daha kolay taşımak ve daha hızlı ulaşmak için MapsMe programını ve bölge haritalarını da yükledim. MapsMe’de artık Navigasyon özelliği olan haritayı da indirebiliyorsunuz. Haritayı yüklerken program hangisini istediğinizi soruyor.

GPS-Harita

 

Orta Asya bölgesindeki benzin sıkıntısı nedeniyle Rotopax 3 Galonluk ilave depo montajı yaptım. Depo kullanımı çok pratik ve sağlam montaj yapılabilmesi çok iyi. Kilitli mekanizmasını aldım, motoru bıraktığımda üzerinde kolay sökülebilir birşey bırakmak istemiyorum. Tenere’nin deposu oldukça uzun menzil sunuyor fakat ilave 250km daha rahat olmamı sağlayacak. Rahat rahat kaybolabilirim:-)

Rota üzerindeki bozuk ve tozlu çöl yollarında yağlama km sini takip edememe durumuna karşın en önemli ekipman olan zincirimi otomatik yağlama sistemi Scottoiler ile yağlamaya karar verdim. Montajı çok pratik kendim  yaptım. Yanında gelen dokumanı takip ederek kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

Lastiklerimi bu bölgeye giden arkadaşların tavsiyelerine de uyarak Haidenau Scout K60 tercih ettim ama bu sefer yazlık modelini:-) Kışlık modele göre biraz sert ama arka lastik 8mm yerine 11mm diş derinliğinde.

Zincir Dişli takımım 7.000km de ve gayet iyi durumda olmasına rağmen zincirde yaşayacağım (daha önceki tecrübelerim :-)) problemlere karşı bir adet sadece Zincir ve D.I.D zincir tamir kiti aldım yanıma.

İlave Ekipman

 

 

2 comments

 1. gulzada

  Ahmet bey ben nukusta yaşıyorum sizin yol hikayenizi eglenerek okudum cok komiksiniz niye nukusinn icine girmediniz tekrar gelcekseniz mutlaka bana haber verin misafirimiz olursunuz karakalpaklari kimse tanimiyor turkiyede siz tanitirsiniz sebeple

  • Ahmet Gümüş
   Author

   Merhaba,
   Davetiniz için çok teşekkür ederim. Yarama tuz bastınız:-))) Tam Nukus ayrımında yol arkadaşımı durdurup tabelayı gösterdim, Planımız Muynak’a kadar gitmekti. “Hadi Planımıza göre buraya girmemiz gerekiyor ” dedim….Ama arkadaşım 44 Derece hava sıcaklığında gözü kesmedi. Bende birkaç dk düşündüm ayrılıp daha sonra tekrar buluşmayı ama onu bırakmadan birlikte devam ettik. Çok yanlış karar vermiştim sonra anladım. Tekrar OrtaAsya düşünüyorum biraz daha uzağı hedefliyorum ama bu sefer Özbekistan’ı pass geçerek çünkü vize almak sıkıntılı. Aral gölünün kuzey tarafını görme şansım olur belki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir