PRAG

Bir haftadan kısa tatil fırsatlarını değerlendirmenin en iyi yolu sırt çantanla uçağa atlayıp gitmek. Çok iyi bir planlama ile çok kısa olduğunu düşündüğün bu zaman harika bir seyahate dönüşebilir.

14-19 Mayıs tarihleri arasında iyi bir planlama ile işte Prag-Berlin turu hazırlık detayları;

Öncelikle Uçak biletini en ucuza getirmek ve saat kaybı yaşamamak için direkt Prag’a uçmak yerine daha yakın ama yoğun  bir havalimanını tercih etmek daha avantajlı oldu.

Ben gruptan iki gün önce gidip 20 yıl önce kaldığım kasabanın Vohenstrauss’un tadını çıkartmak geçliğimde dolaştığım sokaklarda dolaşmak istiyorum biraz.

prag Uçuş planı

Hem fiyat hemde uçuş saatleri açısından en uygun liman Münih. İniş saatinde araç kiralama ofislerinin açık olması da çok önemli çünkü kısa turları en efektif gerçekleştirmenin yolu tüm ulaşımların sizin kontrolünüz altında olması sayesinde başarabilirsiniz ancak.

Araç Detayları;

Your rentalcars.com Voucher – Ref: 356507593

Prag Araç Kirası

Prag Araç Kirası 2
Car Group: Ford Focus Estate or similar
Supplier: Budget

Pick-up details:
Country: Germany
City: Munich
Location: Munich Airport
Date: 14 May 2015 13:00

Drop-off details:
Location: Berlin Tegel Airport
Date: 19 May 2015 12:00

Total Cost: TRY558.83
Flight number: TK1639
Requested extras: Damage Excess Refund 1
Special Requests: N/A

We hope you enjoy your rental.

Yours Sincerely,
rentalcars.com Reservations Team

 

Kabaca Plan;

Münih’e direkt uçup hava limanından kiraladığım araçla Prag’a gitmek. İki gece Prag’ta kalıp Terezin-Dresten vakit olursa Leibzig üzerinden Berlin’e geçip bir gece de Berlin’de kalıp Tegel hava limanından dönüş yapmak. Yaklaşık 900km araç yolculuğu yapılmış olacak.

Günübirlik Karlovy Vary’e gidebiliriz yada Prag’a giderken yarım gün geçirebiliriz. Prag’ın Kuzey Batısında yer alan Kaplıcalarıyla ünlü bir şehir. Mustafa Kemal Atatürk’te  bu şehre gelip kalmış ve kaplıcalarına girmiştir. Müze tadında bir şehirdir.

2 Günde Prag;

Prag Kale içi

Charles Köprüsü

Petrin Kulesi

Kafka’nın evi

Bira Bahçeleri

Eski Kent Meydanı

Berlin:

18 Mayıs Prag’tan erken saatlerde hareket edip, Terezzin ve Dresden Kampları ve Haidenau Fabrikasına uğradıktan sonra direkt olarak Berlin Merkezine Müzeler kapanmadan girebiliriz. Prag-Berlin 350km 5 Saatlik yol.

Pergamon Muzeum

Bodestraße 1-3
10178 Berlin Mitte
Tel: 030 – 20905577

Opening Times:

Friday to Wednesday: 10.00 – 18.00
Thursday: 10.00 – 20.00

 

https://goo.gl/maps/q1LY6

Kabaca Maliyet;

Gidiş-Dönüş Uçak bileti bir kişi için yaklaşık 500TL/kişi

Araç kirası (Mercedes A serisi GPS dahil) 116TL/gün ve ilave sigorta 25TL/gün….Ekonomik araçlar 80TL/gün sigortası ise 20TL/gün….İki kişi için ideal fakat kalabalık olunca daha hacimli araç şart

Ford Focus SW 5 kişi ve valizlerle bizim işimizi görecektir….550TL 5 günlük Kira bedeli Sigorta dahil….

http://www.rentalcars.com/

Otel Oda 200TL (iki kişi 3 gece fiyatıdır)

Sabiha Gökçen Hava limanı Gidiş-Dönüş 250 TL

Yeme içme ve Müze girişleri ilave olacak…..Kabaca 1.500 TL ye iki kişi 3 gece 4 gün  Prag-Berlin turu yapmış olacağız sırt çantamız ile…..

 

VEEEEEEEE  BİRÇOK ANI İLE  DÖNDÜK…….

Söz konusu Avrupa olunca bir sorun yaşamıyorsunuz…..

Kiraladığım araç, teslim alma ve iade süreçleri çok kolay ve rahattı….Tam planladığım gibi bir araç oldu. 5 kişi çok rahat ettik…Bagajı da yeterliydi….Eeee artık bizde seyahatlerimizde min. eşya olayını oturttuk gibi….Araç kiralama yapılacak olan Hava limanındaki ofislerin sizin indiğiniz saatte açık olup olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor.

Karlovy Vary’de Chek in saatlerini booking.com’dan yanlış yorumladığımızdan otele yerleşemedik ve şehir turunu da çok erken atmak zorunda kaldık bir sonraki sefere kaldı…..

Prag’ta dolu dolu 2 tan gün gezdik…Eğer müzelerde çok fazla vakit harcamıyorsanız bu süre  yeterlidir….

Bir günü Terezin – Dresden’e  ayırdık. Berlin ve Leipzig’i göremeden döndük. Bunda Zeki’nin etkisi olduğunu düşünüyorum, yoksa her bir dk. yı değerlendirmeyi tercih ederim…..Bir sonraki sefere Karlovy Vary-Leibzig ve Berlin’i plana aldık bile…..

Motosiklet kullanıp Almanya’da Louis mağazasına özellikle de Dresden’de ki Giga Shop’a gitmemek olmazdı…..

ALMANYA

İlk 2 günü Almanya’ya Kuzenlerimle geçirmeyi planladım. 20 yıl önce kaldığım yerleri tekrar görecektim. Weiden-Vohenstrauss Çek sınırında küçük bir kasaba.

Yolumun üzerinde ise geçen yıl Alp turu için motor kiraladığım yerden ucuza 2 takım ucuza lastik almak için Landshut’ta uğramam en azından uçak biletimi bedavaya getirecekti.

Hermann Lastikleri hazırlayıp 14 Mayıs Almanya’da resmi tatil olmasına rağmen mağazaya geldi ve lastikleri bana teslim etti….Kiralık bir motor alıp 2 gün turlayıp gelmek vardı…..

Prag 1

 

Almanyada’da bisiklet idmanını bırakmıyoruz….Kuzenimle muhteşem manzaralı bisiklet yolundan (Eskiden Tren yolu) yaklaşık 25km kadar sabah antrenmanı yapıyoruz.

Avrupa’da bisiklete binmekte ayrı bir keyif…Herkes sana saygı duyuyor, yolda araçlar sürekli öncelik tanıyor ve trafik içerisinde değil sürekli güvenli bisiklet yollarında kullanma şansı yakalıyorsun.

Bir sonraki sefere Almanya-Prag arasını bisikletle yapabilirim. GHOST bisiklet fabrikasının Kuzenimin evine 40 km uzaklıkta olduğunu öğrendim. Bisikletsiz gidip Fabrika satış mağazasından bisiklet alıp direkt yola çıkılabilir:-))))

Kullandığım bisiklet Bayan Kadro ama sele yüksekliğini ayarlayarak idare ediyoruz….

Prag 4

Bisiklet

Bir bisiklet yolunda bu kadar fazla tabela mı olur! İnsanın kafası karışıyor….

VohenstraussBisiklet 2

Kuzenim Ufuk…20 Yıl önce bu çayırlarda kamp yapıyorduk birlikte……Çok büyümüş…..

Prag 5

Tur sonrası Hamarat Safiye ablamın hazırladığı Alman Bavyera mutfağı….

Schnitzel, Knödel v.s…..Kilo aldım….

Safiye Abla

 

Yemek sonrası yürüyüş ve Bira Bahçesi…..

3. Kuşak Türklerin dönemi artık….Daha bilinçli ve eğitimli

Prag 3

Anaokulu…Devlete ait Ücretsiz…

Oyun saati çocuklar tulumları çizmeleri giymiş toprakla oynuyorlar.

Prag

Bira Bahçeleri……Weiden

Prag 7

 

PRAG

 

Artık Prag ekibini Nuremberg hava limanından alma zamanı geldi……Almanya’da ki 2 günlük serbest gezi sonrasında gece yarısı ekibin kalan kısmını alıp direkt Karlovy Vary’ye geçiyoruz. Sabahın dördünde otel kapısına gittiğimizde 24 saat açık resepsiyon ifadesinin 24 saat chek-in anlamına gelmediğini öğreniyoruz. Avrupa’da tek alışamadığımız gece çalışmayan resepsiyon, oysa Türkiye’de benzin istasyonları, bakkallar ve otel resepsiyonu 24 saat açıktır.

Araca geri dönüp Karlovy Vary sokaklarında sabahın köründe bir tur atıp yarım gün kalmayı planladığımız şehirden erken ayrılıyoruz…..

Veeeee  Prag Görünmeye başlıyor…..

Prag 20

 PARA BİRİMİ

Prag Avrupa birliği geçişi sonrasında para birimini değiştirmemiş. Para birimi Çek Kronu’dur. Kolayca 10’a bölerek TL karşılığını bulabilirsiniz. 10 Kron=1 TL değil tam olarak ama basit akılda kalıcı bir hesaptır. 1 TL yaklaşık 9,3 Kron.

Merkez’de her yerde Euro’yu belli bir komisyon karşılığında değiştirebilirsiniz. Para miktarı arttıkça komisyon azalıyor. O yüzden tatil boyunca harcama miktarınızı hesaplayıp bir veya iki seferde bu işi halletmeniz çok daha hesaplı olacaktır. Her döviz bürosu farklı bir fiyat sunuyor, pazarlık yapabilirsiniz, en önemlisi mutlaka en snunda elinize geçecek olan para miktarını öğrenin. Her döviz bürosu mutlaka bir çıktı vermek zorundadır veriyorlar da.   Ayrıca çok daha kolay ve makul bir komisyonla banka kartlarınızla ATM lerden istediğiniz parayı çekebilirsiniz. Güvenilir yerlerde ise kredi kartı ile alışveriş yapabilirsiniz, Lüks Lokanta, Büyük mağaza v.s.

En büyük sorun zaten bol sıfırlı olan Çek Kronunu Metro için bilet makinalarında bozuk para olarak kullanmak zorunda kalmanız. İlk gün bulunduğumuz otelin yanındaki metro ya binmek için tüm marketlerden bozuk para dilendik….Her markette biraz daha bozdurarak sonunda bilet parasına kadar inebildik…..

PRAG ESKİ ŞEHİR

Prag’ın tamamını yürüyerek dolaşabilirsiniz. Otelinizi Tranvay yada Metro üzerinden bir yerde almanız zamanı çok daha efektif kullanmanızı sağlayacaktır. Biz booking.com dan ayarladığımız bir apartman dairesinde kalıyoruz. Mutfağımız var…..Sizde bu şekilde yapabilirsiniz. airbnb.com sitesinden de merkeze daha yakın ve ucuz bir yer ayarlamak mümkün. Çok erken ayarladığımız için midir bilmiyorum fiyatlar çok komik gecelik kişi başı 30-40 TL gibi bir fiyata geldi.

Prag genel olarak çok pahalı bir şehir değil zaten….Ama fiyatlar sokaktan sokağa değişiyor….Yerli bir Prag içkisi olan Becherovka Prag sokaklarında her markette farklı fiyat….Merkezden ve Meşhur Charles köprüsünden uzaklaştıkça fiyat düşüyor:-))))

Prag sokaklarında kiralık bu tarz araçlarla yorulmadan da şehir turu yapabilirsiniz…

Prag 22Prag 14

Prag 18

Astronomik Saat

İlk gün ilk hedef noktamız Meşhur meydan ve Astronomik Saat…..Tam da saat başına denk geldik, 2 dk. var…..Ama yaklaşmak mümkün değil turist kaynıyor, ucundan kıyından görebileceğimiz bir yer bulduk kendimize. Herkesin kafa yukarıda, gözü Yelkovanda….

Çok enteresan bir yapı. Saat başlarında 1 dk boyunca saat etrafındaki tüm figürler oynuyor. Orta çağdan kalma bir saat ve üzerindeki 12 saat dilimi 12 burcun sembollerini ifade ediyor. Saati 15. YY da bir saat ustası olan Hanus yapmış. Hikayeye göre bu saatin başka bir yerde yapılmasını önlemek için Hanus’un gözlerini kör ederler. Hanus ise öç almak için saate zarar verir ve bu saat bir daha asla çalışmaz.

16. YY da saati tamir ederler fakat saat asla doğru zamanı gösteremez. 1865 yılında tekrar tamir edilen saat 2. Dünya savaşı sırasında Almanlar tarafından tekrar zarar görür. Ama merak etmeyin ben gördüm figürler oynuyor, zamanı öğrenmek için doğru çalışmasına gerek yok sizin için önemli değil, 2 gün sonra döneceksiniz:-))))

Saat üzerinde 4 adet figür var. Bunlardan biride Mandolin çalan Osmanlı figürü. İskelet figürü ise her şeyin boş olduğun, ölümün ise gerçek olduğunu ifade ediyor….Ne acı, Sırası mı şimdi sevimli İskeletor.

Astronomik Saat

Prag 16

Charles Köprüsü (Karluv Most)

İkinci en önemli durağımız meşhur köprü. Günün belli saatlerinde çok kalabalık ama o saatlerde güzel müzikler dinleme şansınız var. Her çeşit müzik var burada. Manzara harika.

Kral 4. Karl tarafından yaptırılmış. 1357-1400 yılları arasında Mimar Peter Parler tarafından yapılmıştır. 516m uzunluğundaki bu köprünün üzerinde 30 heykel her iki ucunda da birer kule vardır. Turistler tarafından en ilgi çeken bölge burasıdır. Biz 4 yada 5 kez geçtik ve gece üzerinde küçük bir veda partisi yapmıştık, çok keyifliydi.

Charles Köprüsü 1

Charles Köprüsü 2

Charles Köprüsü 3

Prag 12

Prag 11 Prag 13

Prag Kalesi

9. YY da inşa edilmiştir. İlk inşa edilen kısmı içerisindeki kilise binasıdır. İçerisindeki binalarda Bohemya ve Roma İmparatorluğu Kırallarının, Çek ve Çekoslovakya devlet başkanlarının odaları bulunmaktadır.

12. YY da eklenen bir saray 14. YY da Gotik tarzda tekrar inşa edilmiştir.1918 de Çekoslovakya devleri devlet başkanlarının sarayı olmuştur. Kale içi yapıları yanında kalenin bahçelerinde muhteşemdir.

Prag-Kalesi Prag 23

Adamın vücudu neden siyah ve parlamıyor:-))))

kale_içi

Kale Surlarından Prag Manzarası

Prag Kalesi

Petrin Tepesi

Buraya enerjinizin bol olduğu zaman çıkmanızı öneririm. Muhteşem bahçe ve asırlık ağaçların altından yürümek çok iyi gelecektir. Tepede çok küçükte olsa harika çiçeklerle donatılmış bir bahçe ve uzay gözetleme istasyonu ve uzay müzesi var.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Petrin Kulesinin bulunduğu zirveye tranvay ile çıkmak yerine, genelde inişte tercih edilen orman içerisindeki yürüyüş yolundan çıkmayı tercih ettik. Biraz zorlayıcı ve yolu uzatıyor ama bir kez daha gitsem yine yürüyerek çıkmayı tercih ederim. Yeşillikler içinde zaman zaman durup arkada kalan Prag’ı seyretmek muhteşem.

Prag 19

Petrin

Petrin Kulesinden Prag ise böyle görünüyor….

Prag 21

Prag 20

Prag’ta sanat adına bir çok seçenek var. Hemen hemen her gece Bale gösterileri, tarihi Kiliselerde Klasik müzik konserleri ve Showlar var….sokaklarında yürürken tüm programdan haberdar olma şansınız var.

Biz bir Jazz barı tercih ettik…

Prag cazz

 

 

TEREZİN – DRESDEN

Sabah erken yola çıkıp ilk durak olan Terezin’e yola çıktık. Terezin Prag’a 60 uzaklıkta Dresden ise 150km. Yol gayet güzel ve keyifli orman yollarından ve küçük kasabalardan geçmektedir. Terezin Çek sınırları içerisinde kalıyor.

Terezin merkezinde zor zahmet bulduğumuz bir fırın ve bakkaldan aldıklarımız ile sabah kahvaltımızı yaptık sonrasında Yahudi toplama kampını gezdik ama fotograflamak pek içimizden gelmedi.

Çok kalmadan Dresden’e doğru yola çıktık. Şehir merkezine yürüme mesafede bir park yeri bulup şehri keşfe çıktık. Şehrin görülecek her yeri merkezde toplanmış.

Dresden 3

Dresden 4

Dresden 2

Dresden 5

Dresden 6

Dresden 8

 

Bu kısa turdan inanılmaz keyif aldık…

Prag’a kesinlikle baharda yada yaz aylarında gelmek gerek. Açık hava müzesi gibi ve sürekli dışarıda olmak istiyorsunuz. Dresden için de benzer bir durum söz konusu….

Erken uçak bileti rezervasyonu ile çok ucuza bu şehri yaşamanız mümkün…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir