Motosiklet ve Bisiklet Seyahatlerinde En Uygun Çadır Hangisidir?

Coleman Cobra 2

Söz konusu motosiklet olduğunda ilk akla gelen yer problemi. En ideal motosiklet çantaları yanlar için 33-38 lt arasında olduğundan motosiklette taşınacak yükün hacimsel büyüklüğü de önem kazanmaktadır. Uzum yolculuklarda topcase yerine drybag taşınması çok daha uygundur ve böylece motor arka selesinde çok daha fazla yer olur ama bu seferde ağırlık ön plana çıkmaktadır. Sonuç olarak hacimsel olarak daha küçük ve hafif bir çadır tercih nedeni olmalıdır. Ağırlığının ve boyutunun yanında fiyatının da makul olmasını tercih ederiz.

Bu ana iki kriter sonrasında aşağıdakiler de en az çadır boyutu ve fiyatı kadar önemlidir;

Çadır içerisinde diz çökerek oturabilmek…

Yaşam alanı büyüklüğü…

Çadırım pratik kurulumu ve toplanması…

Mümkünse 4-5 Mevsimlik olması…

Bagaj hacmi…

Tavan Yüksekliği:

Çadır tavan yüksekliği çadır içerisindeki hareket kabiliyetimizi belirleyen en önemli parametrelerden bir tanesidir. Tek kişilik tünel tipi çadırlarda bu özellik çok kötüdür. Bu tip çadırlar kurar kurmaz içine girip sizi yatay pozisyonda kalmanıza zorlar ve uyandığınızda da çadırı terk etmek istersiniz bir an önce. Oysaki kötü havalarda çadır içinde daha fazla zaman geçirmek isteyebilirsiniz. Motor yada bisiklet turlarında kıyafet değişikliği kaçınılmazdır, gün bitiminde kıyafetlerinizi değiştirmeniz gerekecektir, bunun içinde en ideal pozisyon diz çökerek hareket edebilmektir. 1-2 kişilik çadırlarda bu imkanı ancak Dome tipi çadırlarda bulabilirsiniz, tavan yüksekliği 110-115 cm olabilen çadırlardır.

Dome

Yaşam Alanı:

Yaşam alanı büyüklüğü çadırlı konaklama yapan her maceraperest için önemlidir fakat bisiklet ve motosiklet turu yapanlar için ise bir kat daha önemlidir. Motor ve bisiklet seyahatlerinde yorgunluk yada hastalık olabilir o nedenle çadırı sadece konaklamak amacıyla değil aynı zamanda gündüz kötü havada yola çıkamadığınız kendinizi iyi hissetmediğiniz durumlarda daha uzun süreli kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Gün boyunca çadır içerisinde yemek yemek, eşyalarınızı düzenlemek, sonraki günün rota planını yapmak veya küçük tamir bakım işlemleriniz için çadır içerisinde kalmak zorunda olabilirisiniz. Eşyalarınızın birçoğunu güvenlik, kuru tutmak v.s. amacıyla çadır içerisinde tutmak zorunda kalabilirsiniz. Bu tür durumlarda çadır iç hacmi büyüklüğü önemlidir. Hacim çadır tipine göre çok değiştiğinden size rakamsal bir değer vermeyeceğim. Basitçe tarif etmek gerekirse tek kişilik çadır yerine iki kişilik çadır tercih edip tek kişi kalmak yada iki kişi iseniz 3 kişilik çadır  daha  mantıklıdır. Her zaman bir misafire de yeriniz olur biraz sıkışırsınız ama aynı çadırla geceleme şansı bulursunuz.

Çadırım Pratik Kurup Toplanabilmesi:

Çadırın ebat ve ağırlığı kadar pratik olması da çok önemlidir. 2 kişilik çadırlarda tek parça yani iç tente ile yağmurluğun birbirine kombine olabilenini tercih etmek çok daha avantajlıdır. Çadırı yağmurlu bir havada kurar ve kaldırırken bile iç tentenin ve dolayısı ile çadırın içinin ıslanma ihtimali olabilir. İyi havalarda ise yağmurluğun sökülebilir olması ise bir avantajdır. Çadır bakımı, yıkama v.s. de de ayrılabilirlik önemlidir. Rüzgara dayanıklı çadırların çoğunda poller cadır bezi içerisinden geçirilir ki bu tam bir eziyettir ama sağlamlık için bu da şarttır. Pratik kurulum istiyorsanız çadırı pollere sabitleyen kanca yapılı tip olanları tercih etmeniz gerekir. Her ikisini de kombine eden çadırlar da vardır. Yani pollerin çadır bezinin içinden geçen kısmını yarıya indirip hem sağlamlıktan ödün vermemiş hem de pratik kurulum için avantaj sağlanmıştır.

Pollerin çadır ile kolay bağlantısına bir örnek aşağıdaki şekildeki gibidir. Poller çadır üzerine yatırılır ve çadır direkt olarak pollere kancalanır, çok pratik bir yöntemdir bu….

Pratik pol sabitleme

Çadırın toplandıktan sonra kendi kılıfına konması ayrı bir işkence. Profesyonel çadırların çoğunda kılıflar sosis çanta şeklinde tasarlanmıştır. Kılıfı üstten fermuarlı olarak yeniden diktirebilirsiniz. Ya da çadır boyutundan biraz daha geniş bir dry bag içinde muhafaza edebilirsiniz ki bu şekilde motorun yada bisikletin dışında taşıma imkanı da bulabilirsiniz.

Çadıdı tek kişi kolaylıkla kurup kaldırabilmelidir. Çadır gerektiğinde kazıksız da durabilmelidir. Her zaman her yerde kazıkları çakacak uygun bir zemin bulamayabilirsiniz. O yüzden tünel tipi çadırların ayakta durabilmesi için  mutlaka kazık ve iplerle sabitlenmesi gerekir. Bu tür bir çadırı tercih etmemek bir avantaj olabilir. Böylece çoğu zaman rüzgarsız ve yağmursuz havalarda çadırda kazıksız ve iple germeden kalabilirsiniz. Ayrıca sadece pollerle ayakta durabilen çadırları bir yerden bir yere taşımak kurulu halde daha kolaydır, içini temizlemek için tutar ters çevirir ve sallayarak içini temizleyebilirsiniz.

Bagaj Hacmi:

Motosiklet ve Bisikletli seyahatlerde işin doğası gereği ilave birçok eşya kullanmak zorundasınız. Dize kadar korumalı botlar, mont, pantolon, kask, motor depo üstü ilave çantalar v.s. gibi ekipmanlar ister istemez dışarda bırakamayacağınız ve ıslanmasını istemediğiniz üzerinizden çıkardığınızda çok fazla yer kaplayan eşyalardır. Bir kısmı çadır içine alınabilir fakat bagaj da tutacağınız bot gibi çadır içine alamayacağınız yada ıslak kıyafetleriniz olabilir. Bunun yanında yemek pişirmek içinde çadır bagajınızı kullanmak isteyebilirsiniz. Çadırın bagaj kısmını evin en dış kapısındaki sundurma olarak düşünebilirsiniz. Bagajın kullanılabilirliği de önemlidir. Yani bagaj içerisinde ayakkabılarınızı ıslanmadan giyip çıkartabilmelisiniz, çadırın iç fermuarını açar açmaz ıslanmamalısınız. Çadır içinden kolaylıkla bagaj kısmına ulaşabilmelisiniz, çadır içinde otururken bagajda kolaylıkla yemek yapabilmelisiniz.

Genel:

Bazen çadırınızı iç mekanda yada beton üzerine kurmak zorunda kalabilirsiniz. Aklınıza neden böyle bir şey yaparım ki diye düşünebilirsiniz ama bu çok sık karşılaşacağınız bir durumdur. Örneğin çok pis bir otelde, tren istasyonunda, bir evin bahçesindeki sundurmada, teniz kortunda, eski bir bina yıkıntısı zemininde, benzin istasyonu kenarında yada güvenli olması için polis merkezi yolu üzerinde kurmak zorunda kalabilirsiniz. Kapalı fakat geniş mekanlardan soğuk havalarda  ortam çok soğuk olabilir o yüzden çadır içinde kalmak zorunda kalabilirsiniz. Kazık kullanamayacağınız bir yerde kumsallardır, bu tip zeminlerde de çadırın kazıksız durabilmesi gerekir. Dolayısı ile bu tür durumlarda Dome tipi kazıksız durabilen çadırlar tercih nedenidir.

Tüm bu yazdıklarımdan sonra size net bir çadır markası yada modeli tavsiye etmeyeceğim. Çadır yelpazesi çok geniş bir alan. Yazıda temel olarak olması durumunda seyahat keyfini arttırabilecek ve size yolculuğu kolaylaştıracak olan kriterleri sıralamaya çalıştım. Alacağınız çadır modelinde bu kriterlere yakın veya maliyete göre biraz daha iyi bir (ağırlık v.s. açısından) çadır seçerseniz kampınız daha keyifli olacaktır eminim….

Konunun akılda kalması ve daha kolay anlaşılabilmesi için aşağıda kriterlerin bazılarını tam bazılarını kısmen karşılayan bir kaç tane model örneği vereceğim, tercih sizin;

Coleman Cobra 2

 Coleman Cobra 2

 

Husky Flame 2

husky-tent-flame-2-green

Hannah Rider 2

Hannah Rider Radiant Yellow

 

Husky Bizam Light 2 Kişilik Dome Çadır

Husky-Bizam-Light-2-Kisilik-Cadi_19229_1

 

Coleman Caucasus 2  Tünel tip çadırdır….

Coleman Caucasus 2

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir