Kıyafette En İyi Çözüm Hangisi?

Tek parça Tulum mu?

İki Parça Ceket – Pantolon mu?

Hangisiaerostichiki parça

Yıllardır iki parça motosiklet kıyafeti kullanan biri olarak bu soruya cevabım Tulum olacak.

NEDEN TULUM?

Motosikletle uzun soluklu yolculuklarda ve aynı zamanda günlük kısa gezilerde kullanılabilecek hem sıcak hemde soğuk ve yağmurlu havalarda extra yağmurluk yada yazlık kıyafetlere çok fazla ihtiyaç duymayacağınız, giymesi ve çıkarması pratik ve full koruma bir motosiklet kıyafeti hayal edebilir misiniz?

1998 yılından bu yana motosiklet kullanıyorum ve motor kıyafetleri konusundaki ilk kriterim olan olabildiğince max. koruma konusunda hiç ödün vermedim. Her türlü yüksek kalite kumaşa sahip mont ve pantolon kullanma şansım oldu. Dizlik ve bel koruması gibi ilave korumalar da kullandım. Mont ve pantolonların iç yada dış yüzeylerine extra takılan dizlik veya bel koruması gibi ilave giysiler çok pratik değiller. Tüm üst bölge korumaları ince bir file ile tek seferde mont içine giyebildiğiniz çözümlerde var ama hepsi ilave zaman alan can sıkıcı çözümler.

Uzun soluklu olsun kısa olsun yolculuklarda bazen sık mola vermek durumunda kalabiliyorsunuz. Motosikleti hobi yerine işe gidip gelme amaçlı kullananlar için ise motosiklet kıyafetlerini giymek tam bir eziyet. Ofiste kıyafet değiştirmek yüzünden çoğu zaman işe motorla gitmemeyi tercih edersiniz. İşte kıyafet değiştirme olanağınız yok ise işler çok daha zorlaşıyor. Oysaki ofisinizin otoparkında soyunup kıyafetinizi topcase’e koyup takım elbisenizle masanızın başına geçebilmek büyük lüks olurdu değil mi? İşte size bu konuda cevap veren en iyi alternatif full fermuarlı bir Tulum…..

Bir motorcu için bir başka en eziyet olan şey ise motor kıyafetinin üzerine tek parça yağmurluk giymektir. Ne yaparsanız yapın tek başınıza giyemezsiniz ve birinden yardım almak zorunda kalırsınız. Giyene kadar da terden sırıl sıklam olursunuz. Tek parça yağmurlukların çıkarması da giymesi de derttir. O yüzden en iyisi kıyafet şeçiminde yağmurluk ihtiyacı duymayacağınız bir kumaş tercih etmek.

Giydiğiniz kıyafetin pratik ve rahat olması çok önemli. Evinizde hiçbir rahat kıyafet size pijamanın rahatlığını veremediği gibi motosiklet seyahatlerinde de motor kıyafetiniz ne kadar rahat olursa olsun molalarınızda ve kamp hazırlığınız sırasında sizi bir kamp pantolonu ve soft-shell ceket kadar rahat ettirmeyecektir. Kısa süreli molalarda bile kıyafetin kolay çıkarılabilir olması çok önemlidir. İki parça kıyafetlerde genellikle montlar hemen çıkarılır fakat pantolon hep üzerimizde kalır. Motordaki sürüş pozisyonu ile sandalyede oturma, çimlere uzanma veya yürüme sırasındaki vücut konumumuz farklı olduğundan ve elbette hareket halinde olduğumuzdan hiçbir zaman motordaki kadar konforlu olamayız. Dolayısı ile bir kahve molasında dahi kıyafetlerden kurtulmak çok önemli bir lükstür. İster iki parça ister tek parça kıyafet olsun pantolonun ayakkabılardan bağımsız olarak giyilip çıkartılabiliyor olması gerekir. Motor bot-ayakkabılarını giymek yada çıkarmak için mutlaka oturmaya ihtiyaç duyarsınız. Her zaman ayakkabılarınızı rahat giyip çıkarabileceğiniz uygun bir yer bulamayabilirsiniz. Zemin ıslak ve etrafta uygun bir yer yok ise kamp sonrası giyinmek eziyete dönüşebilir. Tüm bu sebeplerden çoğu motor sürücüleri günlük seyahatlerinde üstlerine full korumalı mont giyerken altlarında genellikle kot pantolon ve spor ayakkabı tercih ederler.

İki parça motosiklet kıyafetlerinin bir çoğu ilave bir fermuar ile tulum olabiliyor olsa da ön taraftan alınan rüzgar tam olarak kesilemiyor. Bir başka olumsuzluk ise düşme sırasında montun sıyrılıp bel bölgesindeki korumayı sağlayamıyor olmasıdır.

Yukarıdaki avantaj ve dezavantajları düşündüğümüzde birkaç seçenek çıkıyor karşımıza. Pantolon olarak boydan boya açılabilen ve ayakkabıların çıkarılmasına gerek kalmadan giyilebilen pantolon ile motosiklet Ceketi iyi bir tercih olabilir.

Rev’it in axis modeli böyle bir pantolona sahiptir. Aerostich pantolonları da aynı şekilde her iki paçada tam olarak fermuarla açılabiliyor.

Axis

Sipidi Superstrom H2OUT’ta pantolon üzerine giyilebilen ve boydan boya fermuarlı modele örnektir.

SUPERSTORM_X65_026_detail

Tek parça tulumlar konusunda ise birkaç seçenek var. Bunlar Aerostich Roadcrafter, Rev’it Infinity ve İzmir’de üretilen Torch tek parça tulumlardır. Çok küçük tasarım farklılıkları dışında temelde bu üç tulumda temelde aynıdır.

www.aerostich.com

Fiyatı yaklaşık 1.000 Dolar fakat Türkiye’de bulma şansınız yok. Amerika’dan almak durumundasınız. Hem yazlık hem kışlık modeli ve çok fazla opsiyonel aksesuar çesitliliği vardır. En pratik olanı da paçaların içine gizlenebilen hafif yağmurlarda işe yarayan ayakkabı yağmurluğu.

light_roadcrafterAerostichRoadcrafterayakkabı yagmurlugu

Aerostich tulumlarda bayan ve erkek olarak seçim şansınızın yanı sıra her bir beden içinde de Sort-Regular-Long olarak ta vücut yapınıza göre secim yapabilme imkanı var.

Rev’it in Infinity

Bu tulum avrupa ve amerika sitesinde yok ama Türkiye’deki motosiklet mağazalarında mağazalarda satılıyor. Fiyatı yaklaşık 1.300TL civarındadır.

revit 1revit 2

www.torchsuits.com

Bu tulum tamamen yerli olarak üretilmektedir. Fiyatı 700 TL, Yazlık ve Kışlık seçeneği vardır. Kendi sitesinden satın alabilirsiniz.

torch 1torch 2

Benzer özelliklerdeki aşağıda listelenen diğer tulumları da inceleyebilirsiniz;

Teiz Mojave; Sıcak havalarda kullanılabilecek yazlık bir tulum ama ilave olarak iki parça hem termal hem de yağmurluk katmanları var. Teiz’in Air Shell (azlık fileli) ve Power Shell (kışlık) olarak iki ayrı modeli daha var.

http://store.teizms.com/

Teiz airshellTeiz powershell

Webbikewold sitesinde Mojave kullan tarafından çok detaylı bir şekilde anlatılmış.

http://www.webbikeworld.com/r4/teiz-motorsports/mojave/

Olimpia serisi;

Olimpia Phantom, Odessey, Tour Master, Survivor…

http://coolbodybuilding.net/authentication.html