Hazırlıklar

MısırTuru için hazırlıklara 2 ay öncesinden turplanı ile başladım.

 • Resmi BelgelerVize belgeleri ön hazırlık
  Pasaport
  Vizelerin alınması
  Turing Kurumu Belgeleri
  Motor Muayene -Sigorta
 • Gezi ile ilgili bilgilerin oluşturulmasıGidilecek Ülkelerdeki Türk Konsolosluk Bilgileri
  Gidilecek yerler hakkında bilgi
 • RotaGenel rota planı
  Detay rota planı (GPS datalarının çıkartılması)
  Yol notlarının hazırlanması
 • Motorun HazırlanmasıEksiklerinin Tespiti
  Çanta bağlantılarının yapılması
  Yedek parçaların belirlenmesi
  Serviste Bakım
 • İnternet Sayfasının oluşturulması

Piramitlerin önünde resim çektirebilmek için işte tüm bunların 2 ay içerisinde tamamlanması gerekiyor.

 • Görevler
Görev dağılımını şimdiden görebiliyorum.

Zeki Kocakulak; Yön bulma kabiliyeti yüksek olduğundan ayrıcada turdaki tek rehberimiz olacak olan Lonely Planet’i okuyup ezberleyeceğinden Rota belirleme ve görülecek yerler hakkında bilgi aktarmakla sorumludur.

 • Yol notlarının çıkartılması (Her 3 ülke için de görülmesi gereken yerler, önemli notlar, Türk Konsolosluk bilgileri adres ve telefonları v.s)
 • Tüm ekip için tek bir ilk yardım çantası hazırlamak

Gürkan Coşkuntuna; Matematik öğretmeni olduğundan turdaki kasayı tutacak tüm nakit akışından sorumlu olacak.

 • Tur öncesi her üç ülkede kullanılmak üzere USD $ temini ve her bir ülkenin parasından da bir miktar nakit.
 • Kendisinin ve Zeki’nin motorunda yaşanabilecek olası mekanik arızalar için Honda servis telefon bilgileri ve yardım desteği teyidi almak.
 • Fotograf makinesi taşımak

Ahmet Gümüş; Ben ise bu gezide biraz keyif yapıcam, hiç bir sorumluluğum yok!!! :)))))) Tabiki bu doğru değil. Rota fikri benden çıktığından tabiki tur öncesinde, sırasında ve sonrasında bisürü yapmam gereken iş var. Gezi öncesi tüm planlamadan en ince detayına kadar ben sorumluyum. Turun kabaca rotası ve detay GPS bilgilerini hazırlamak. GPS benim motorda olacağından tur sırasında rota bulucu görevini yerine getirmek ve internete günlük bilgi girişlerini yapmak. Ayrıca tur sonrası gezi yazısının hazırlanması.

 • Tüm ekip için Lastik tamir kiti hazırlamak (Pompa, Levye, yedek iç lastik v.s)
 • Tüm ekip için 1 adet çadır taşımak.

 • Belgeler

Bu tarz turlarda en sıkıntılı kısım vize işlemleridir. Neyseki Mısır ve Ürdün vizeleri sınırda alınabiliyor. Suriye konsolosluğu yeni uygulamaya göre şahsen konsolosluğa çağırıyor. Suriye Antep konsolosluğuda uzunca bir süredir vize veriyor fakat yolculuk sırasında oradan almak 2 gün kaybettirebilir. İstanbul yada Ankara konsolosluğundan almak çok daha iyi olur. Gürkan ve ben vizeyi İstanbul konsolosluğundan aldık. Telefonla yaptığım görüşmede tek giriş verebileceklerini söylediler. Fax ile seyehat amacımızı ve tüm detayları gönderince inceleyip çoklu giriş alabileceğimizi belirttiler ve şahsen başvuru ile pasaportumuzu öğleden önce verdik öğlenden sonra aldık. Ama Zeki Ankara’dan alabilmek için Yeşil pasaportu olmasına rağmen çok uğraştı sonunda tek ve 3 gün süre ile giriş verdiler ayrıca Ürdün vizesi almış olmayı şart kostular. Tavsiyem İstanbul konsolosluğu olacak……

Turing kurumu belgeleri ise kısa sürede sınırda yada gitmeden birkaç gün önceden toplamda en fazla 30 dk da halledilebilecek belgelerdir. Triptik, Green Card (Bu ülkeler için geçerli olmayabilir) ve Uluslararası ehliyet. Mısır için Triptikte depozito bu yıl yapılan bir indirimle 1000$’a inmiştir. Bu dolar karşılığı YTL cinsinden depozitoyu triptik çıkartabilmek için Turing kurumunun verdiği bir hesap numarasına yatırıyorsunuz geri döndüğünüzde triptiğinizi turig’e iade edip tamamını geri alıyorsunuz. Suriye Uluslararası ehliyet istemiyor. Uluslararası ehliyeti sadece TR sınırından geçerken kullanıyorsunuz sonra hiçkimse size bu ehliyeti sormuyor nasıl birşey olduğunuda bilmiyorlar zaten. Dolayısıyla Suriye’ye girişte sorulmaması ehliyetin alınmaması için iyi bir sebep.

 • Diğer Hazırlıklar

Genel olarak motorların bakımlarının yapılması ve tura hazır hale getirilmesi herkesin kendi sorumluluğunda. Birinde yaşanacak aksaklık diğerlerinide olumsuz etkileyeceğinden araçtan kaynaklanabilecek olan riskleri minimum da tutabilmemiz için titiz bir hazırlık dönemi geçirmemiz gerekiyor.

Zeki Amerikada Loneyl Planet serisinden ihtiyacımız olan Süriye-Lübnan, Ürdün ve Mısır için kitaplarımızı aldı çalışmaya başladı bile. Bu tip zaman sınırı olan turlar öncesi gidilecek yerlerin planlanması zamanı yönetmek açısından çok önemli. Google Eart ve Garmin MapSource üzerinde bu bilgileri işleyerek nereye nekadar vakit harcamamız nereleri pas geçmemiz gerektiği ortaya çıkacak. Garmin 60CSx GPS imizde hazır. GPS detay datalarının büyük bir bölümünü Garmin MapSource programı ile tamamlamıştım zaten.

Hazırlıklar şu ana kadar gayet iyi gidiyor. Diğer iki arkadaşımında yeşil pasaportu olacağından vize konusunda daha az sıkıntı yaşayacaklar. Ben Laci pasaportla sadece Suriye için şahsen başvuru yapmak zorunda kalıcam. Bir yıllık Pasaport harcı 136,5 YTL’dir. Eğer daha önce pasaportunuz yok ise 75 YTL de defter için harcıyorsunuz.

 • Giyim Kuşam v.s.

Yanımıza alacağımız kıyafetler konusunda biraz tereddütümüz oluştu. Mart ayında TR sınırları içerisinde 1000 km lik bir yolu 1 günde almak demek sabah erken ve akşam geç saatlerde motor kullanacak olmamız demektir. Dolayısıyla kışlık elbiseler kullanmamız gerekir. Suriye ve sonrası için 5000 km ve 13 gün boyunca ise yazlık elbiseler kullanmak gerekir ki herikisinide tur boyunca beraberimizde taşımak ise imkansız. Motoru olabildiğinde minimum eşya ile yüklemek ve ihtiyacımızdan fazla çanta bağlantısının olmamasını sağlamalıyız. Bunun için de iki çözüm var Hatay’a kadar kışlık kıyafetlerle gidip oradan kargo ile eşyaları eve postalamak dönüşte de aynı yolu Nisan ayının ilk haftasında çok problem yaşamadan yazlıklarla geçmek yada Hatay’ki bir arkadaşımıza eşyaları emanet edip dönüşte kullanmak.

Kıyafet konusunda çok cimri olup daha çok motorun mekanik ihtiyaçlarını ön olanda tutmalıyız. Kıyafetler yolda birkaç kullanımda atılabilecek şekilde seçilmeli ve yıkama ve kurutma ile uğraşılmamalı. Traş takımı v.b gibi eşyalar kesinlikle olmamalı 5 günlük bir sakalı bir berber 5 dk. kesebilir, yada marketten alınan bir jilet ve el sabunu tüm problemi çözer. Güneş kremimiz mutlaka yanımızda olmalı. Mümkünse motor kullanırken giyilen ayakkabı diğer zamanlarda da kullanılabilmeli, değilse yer kaplamayan bir terlik tercih edilmeli.

 • Motosiklet Yedek Parça

En önemli olan kısım burası. Bu turu asıl yapan araçtır, araçta yaşanabilecek mekanik bir arıza zaman kaybına hatta turun gerçekleşmemesine neden olabilir. Yaşanabilecek olan büyük mekanik problemler için ise TR den mutlaka servis telefonları alınmalı ki yedek parça ihtiyacı kargo ile temin edilebilsin.

Siz aşağıdaki listeden çok daha fazlasını alabilirsiniz ama olmassa olmazlar şunlar;

Lastik tamir kiti, birkaç levye, yedek buji, birkaç fren ve debriyaj teli, yedek ampul, anahtar seti, elektrik kablosu, plastik kelepçe, yedek sigorta, 4-5 litrelik yedek benzin bidonu,

 • Harcamalar

Harcamalar 1 kişinin tek başına tura çıkması durumunda oluşacak masraflara göre hazırlanmıştır. Diğer bir değişle yapılan ortak masraflar 1 kişi bazında yansıtılmıştır.

1 comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir