Haidenau Scout K60 Silica (SiO2) M+S Testi

Haidenau Reifen Hakkında Kısa Bilgi,

Lastik Alman malı olup Almanya’da Dresden’in güneyinde Haidenau adlı kasabada üretilmektedir. %100 Alman teknolojisi ile üretilmektedir. Scooter da kış kastiğini üreten ilk firmadır. 1952 yılında kauçuk üreten bu firma 1959 yılında motosiklet lastikleri üretimine ağırlık vermiştir. 1993’te 35 adet modelle başladıkları lastik çeşitlilikleri bu gün 550 çeşit lastik üretimine ulaşmış.

Reifenwerk Heidenau ansicht

Scout K60 modeli Dual Purpose olarak önerilen bir lastik desenidir.

Haidenau Scout K60 en son kullandığım lastik. Metzeller Tourance ve Continental TKC80 den sonra bu lastiğin onların da üzerinde bir yerde olması gerektiğini düşünüyorum. En son taktığım Mitas E09 ise tam bir fiyasko. 200km bile yapmadan söküp attım. Kuru zeminde yol beyaz şerit çizgisinde bile dans ediyor, çok rezil bir lastik. Sadece araziye uygun bir lastik, asfaltta kullanmayacan motoru römorka atıp eve götürecen o kadar…..

Haidenau hem on hemde off road da mükemmel bir lastik. Islak asfalt zemin, Islak mıcırlı zemin hiç farketmiyor. Yüzde olarak ifade edemiyorum çünkü topladığımda %100 den fazla ediyor……Asfalt ve Arazi performansı öyle %50-50 değil her ikiside çok yüksek sanki lastik sürekli araziye göre mod değiştiriyor.

Sıfır Km görüntüsü……Arka Lastik deseni 130’a kadar bu şekilde 140 tan itibaren ortada bir kuşak eklenmiş, o da daha uzun sürede asfalt yolda aşınmasını sağlıyor.

DSC_0195

DSC_0196

Sıfır Km de ön 5mm arka ise 8mm diş derinliğindedir.

1.000 km:

İlk km lerde lastik adeta asfaltı vacumluyor. Dolayısı ile yuvarlanma direnci artıyor ve fazla yakıt tüketiyor. İlk 1000km de yakıt inanılmaz derecede arttı. 100km de 1-1,5 lt fazla yakıt tükettim. Lastiğe karşı bir antipatim oluştu. 3 depo benzin sonrasında ise normale girdi. Muhtemelen yüzeydeki tabaka bir miktar aşındığından yüzey direnci makul seviyelere düştü. Tabiki burada iki önemli parametreyi gözardı etmemek gerekir. Birincisi ve en önemlisi bu lastik Silica yani kış modeli dolayısı ile aşırı yumuşak ve benim test ettiğim tarih Eylül 10-20 arası ve havalar nispeten sıcak. Kafkas zirvelerinde ideal sıcaklıkları yakaladık ama toplam km de kayda değer süreler değildi. İkincisi ise standart hızımın üzerine çıktım. Uzun süre 120-130km hızlara çıktım.

Lastik deseninden dolayı ses olmayacağını düşündüm fakat ön tekerde kaskın içine kadar gelen bir uğultu var özellikle de yüksek hızlarda gaz kesince ne hikmetse ön teker yığıldığından olacak ki yük öne bindiğinde uğultu bir anda daha da artıyor.

1000km sonunda lastik derinliklerini ölçtüğümde önde bir değişikliğin olmadığını (Enjeksiyon nozulları lastikleri bile aşınmamış) gördüm. Motor aynı zamanda yüklü olduğundan önce sürtünme çok daha az. Sadece Frenajda artar bende freni çok agresif ve sık kullanan biri değilim Motor 24000 km de ve orjinal balatalar daha yarı ömründe.

1000km sonunda ön değişmezken arka 7mm ye düşmüştü. ilk 1000km sadece asfaltta kullanıldı.

DSC_0017

DSC_0016

2.000km: 

İkinci 1000km de 100km gerçek offroad var. Zemin çoğunlukla taşlı ve keskin. Lastik Arazide mükemmel. Zemin ıslak ta olsa çarşak zemin de olsa hiç endişe etmeden yön verebilirsiniz ve fren yapabilirsiniz. Daha hiç kaydığını hissetmedim. Ama gerçekten balçık çamurla karşılaşmadığımdan nasıl tepki vereceğini bilmiyorum. Asfalt sonrasında arazi performansının da çok iyi olduğunu çok net hissettirdi.

ön: 4,8 mm

Arka: 6,5 mm

Arka Yanak Derinliği: 8mm

2000 km de ön lastikteki de ince nozul lastikleri aşınmış durumda. Arka ise gözle bile farkedilecek derecede aşınmış.

DSC_0201

DSC_0200

3.000 km:  

Bu km’nin içinde toplamda 200km kadar bozuk (yarı asfalt mıcırlı ve çukurlu yol) ve arazi (yayla yolu tarzında) yolu var. Ön artık aşınmaya başlamış. Yollar çok kaliteli olmadığından pek yatıramıyoruz motoru ve arka kenarlar hala ilk orjinalindeki derinlikte.

Ön: 4,5mm

Arka: 5,5 mm

Arka Kenar: 8 mm

DSC_0295

 

DSC_0296

 

4.000 km:

Tur sonrası görüntü aşağıdaki gibi. Arka lastik tamamen bitmiş gibi duruyor. Lastik hala çok yumuşak.

Ön: 4,5 mm

Arka: 5  mm

Arka Kenar: 8 mm

DSC_0319[1]

DSC_0318[1]

5.500 km:

Arka lastik tamamen düzeldi. Fakat yol performansı hala güzel.

Son 1.500 km de 250 km kadar arazi var geri kalanı tamamen asfalt yolda yapıldı. Kış lastiği olduğundan hala çok yumuşak. 500 km kadar ıslak zeminde tamamen yağmur altında sürüş yapıldı ve inanılmaz bir ıslak zemin performansı olduğunu fark ettim. Su birikintileri ve su sıçratan araçların arkasından yüksek hızlarda (130-140 km/h) korkusuzca gidebildim. Işıklarda frenleme ve viraj kabiliyetinde de herhangi bir düşüş yoktu. Kısaca bu lastik tam anlamıyla kış için yapılmış.

Ön: 4,5 mm

Arka: 3,5  mm

Arka Kenar: 7,5 mm

 

5.500 km lik kullanım süresince en son motoru yatırabildiğim seviye fotoğraflarda çok net. Arka lastik yanak dişleri çok yumuşak olduğundan deforme olmuşlar. Çok ta fazla kullanmadığım halde.

DSC_0191DSC_0190

 

Sonuç olarak Türkiye şartlarında ve kullanıma göre en azından benim için Silica yerine normal Scout K60 kullanmak daha mantıklı. Fiyat ve performans olarak diğerlerine göre çok daha iyi. Continental TKC 80 sezonda 900Tl lere kadar çıkmışken Haidenau 90/90/21 ön, 130/80/17 Arka lastik ebadını 750Tl ye alabiliyorsunuz. Hele birde benim gibi Almanya seyahatinizde denk getirebilirseniz fiyat 450Tl ye düşüyor.

Offroad için ayrı yol için ayrı lastik devrini kapatıyorum artık. Sadece Haidenau Scout K60 yeterli. Bundan sonraki lastiğim budur. Keşke hep 450TL/Takım alabilme imkanı olsa da sürekli slikalı olanı kullansam. Kış aylarında yoğun motor kullananlar için şiddetle tavsiye ederim.

TESTE DEVAM….

Silica’sız versiyonu bir arkadaşım taktı Teneresine kesinlikle birbirinden çok farklı iki lastik hem desen hemde diş derinliği olarak.

Çok az bir desen farkı gibi duruyor ama dikkat edince farkı görebiliyorsunuz. Arka lastik diş derinliği 11 mm, Silica olanda ise 8mm civarında. Zaten daha derin olması beklenemezdi motor üzerinde sağa sola yatardı hacıyatmaz gibi. Normal olanın yumuşaklığı parmağınızla alnınıza dokunduğunuzda ki his gibi ama silicalı olanı burnunuza dokunduğunuzda ki hissi veriyor:-)))

DSC_0325DSC_0326DSC_0328DSC_0329

 

TESTE ORTA ASYA’da devam ediyorum….

Bu sefer Almanya’dan Haidenau’nun normal versiyonunu aldım. Turun ilk 5.000 km sinde gayet güzeldi her şey. İlk 2 gün Islak zeminde mükemmel yol tutuşu ile beni etkilemişti.

Pamir geçişi sonrasında ise işler değişti. Lastikte aşağıdaki çatlağı fark ettim….

dsc_0367dsc_0368

Sonrasındaki 4-5 bin km sonra ise bu yarık büyüdü ve iç lastiği ısırmaya başladı. Toplamda 6 kez patladı. En sonunda ise tamamen yarıldı. Bu lastikte kord bezi yokmuş bunu fark ettik.

Lastiği arazide yada asfaltta biraz zorladığınızda su koyveriyor. Başka bir arkadaşımın ise tüm dişlerde çatlaklar oluşmuş. Biz bu lastikleri cafe’ye gitmek için değil araziye çıkmak zorlu koşul ve kondisyonlarda ağır yük altında kullanabilmek için satın alıyoruz.

Haidenau

 

Bu son çift kullandığım Haidenau olacak. Pahalı olsa da Continental TKC80’e geri dönüyorum. Erken bitmesi çok önemli değil geç biten lastiklerin bile 10-15 binden sonra pek kullanılacak hali kalmıyor.

Düşük hızda, hafif yükte her lastik görev yapar önemli olan extrem koşullarda çölün ortasında, dağın tepesinde sena sorun çıkarmaması.

4 comments

  • Ahmet Gümüş
   Author

   Eyvallah,
   Lastik çok önemli, Doğru Lastik bir çok olumsuz yol koşullarını tolere edebilir.

 1. Bora

  Üstadım Lastik düşünüyordum makalenize rast geldim gayet güzel anlatmışsınız teşekkürler
  Caprax r ye devam o zaman 😊

  • Ahmet Gümüş
   Author

   Merhaba,
   150mm ebatta Haidenau deseni biraz farklı….Denenebilir Africa için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir