Africa Twin is Back

Henüz daha 3. Tenere mi sandıktan çıkartamadan Africa Twin hızla geri geldi ve her şey birden alt üst oldu….

Africa’ya hiç sahip olmamış ama ezelden beri Afrika hayranı olan birinin 32 ayrı patentle yeniden doğan Arfika’yı kaçırması söz konusu bile olamazdı.

Honda büyük bir gizlilikle yürüttüğü 2 Yıllık çalışma sonrasında nihayet motoru tamda 2 yıl önceki lanse ettiği şekilde Milano motor fuarında büyük bir Lansman ile tekrar Africa Severlerin karşısına çıkardı.

Motorun geleceği kesin olmasına rağmen Milano fuarına kadar bin bir zahmetle ancak birkaç teknik bilgisine ve spy fotoğraflarına ulaşabildik. Fuarla birlikte tüm dünya fiyatları açıklanırken teknik verilerede tam olarak ulaşabildik. Teknik veriler sonrası ağırlığı ve Depo hacmi  dışında benden tam not alan Africa Twin için geri sayım başladı.

africa spy

Tek bir şey hala belli değildi oda fiyatı…..Tüm dünya fiyatları belli olmasına rağmen Türkiye fiyatını bir türlü açıklamadı ama ona rağmen ön sipariş ile motoru satın aldım.

13 Ocakta ön ödemeli motoru alan kişilere fiyatı da duyruldu, ABS versiyonu 43.500 TL, DCT versiyonu ise 46.000TL. Lansman fiyat beklentilerimizi bir miktar üzerinde.

Tercih ettim renk efsane Africa Twin Renkleri “Tricolor”  ve Honda’nın yıllardır Crosstourer’da kullandığı ve offroad özelliklerinide eklediği “DCT” Şanzıman versiyonu.

tricolor

tricolor 2

Genellikle önce motor piyasaya çıkar aksesuarlar ise çok çok sonra üretilir ve ilk yıl istediğinizi de bulamazsınız kolay değildir. Ama Honda bu durumu çözmüş Motor lansmanıyla birlikte standart Honda aksesuarları ile birlikte fuarda görücüye çıktı. Hatta aksesuarlar motordan daha önce girdi Türkiye’ye….çok garip…..

Honda Aksesuar Fiyatları

Honda Türkiye Fuar öncesi test motorları da getirdi. Manuel ve DCT versiyonlarını Ocak 21-25 arasında öncelik kapora veren Africa Sahipleri olmak üzere Şile de toplamda 40km olarak gerçekleştirilecek.

Detaylı ve kurumsal bilgiler için Honda Türkiye web sitesinden yararlanabilirsiniz.

http://honda.com.tr/motosiklet/adventure/africa-twin

Teknik Özellikler
Motor Sıvı soğutmalı 4 zamanlı 8 supaplı 270° krank mili ve Unicam ile Paralel Çift Silindir
Motor hacmi (cc) 998 cc
Maks. Güç (kW@dev/dak) 70 kW @ 7.500 dev/dak (95 PS)
Maks. Tork (Nm @ dev/dak) 98 Nm @ 6.000 dev/dak
Sele yüksekliği (mm) 870 / 850 mm
Yerden açıklık (mm) 250 mm
Yakıt kapasitesi 18,8 litre
Tekerlek (Ön) Alüminyum jant ile 21 x 2,15 telli jant
Tekerlek (Arka) Alüminyum jant ile 18 x MT4,00 telli jant
Süspansiyon (Ön) Hidrolik çevirmeli tipte ön yük ayarlı ve DF ayarlamalı, 230 mm strok ve 240 mm aks hareketli, 45 mm kartuşlu, ters pozisyonlu Showa ön amortisörler.
Süspansiyon (Arka) Gaz şarjlı sönümleyicili Pro-Linkli tek parça dökme alüminyum salıncak kolu, hidrolik çevirmeli tip ön yük ayarlayıcısı ve geri tepme sönümleme ayarı, 220 mm arka tekerlek hareketi, 94 mm aks stroku
Fren (Ön) Alüminyum poyra ve radyal geçmeli 4 pistonlu kaliperlere ve sinterlenmiş metal balatalara sahip 310 mm çift, dalgalı tip yüzer hidrolik disk
Fren (Arka) 1 pistonlu kalipere sahip 256 mm dalgalı hidrolik disk ve sinterlenmiş metal dolgular Ek kayar tip 1 piston kaliperli DCT model üzerinde aynı zamanda El Fren Sistemi

Farklı KAynaklardan Edindiğim Teknik Veriler……

Honda CRF1000L Africa Twin Specifications

 • Engine Type – Liquid-cooled 4-stroke 8-valve Parallel Twin with 270° crank and uni-cam
 • Engine Displacement – 998cm3
 • Max. Power Output – 70kW/7,500rpm (95/1/EC)
 • Max. Torque – 98Nm/6,000rpm (95/1/EC)
 • Bore & Stroke – 92.0 & 75.1mm
 • Clutch – Wet, multiplate with coil springs, Aluminium Cam Assist and Slipper clutch
 • Final Drive – O-ring sealed chain
 • Gearbox / Transmission Type
  Constant mesh 6-speed MT / 6-speed DCT with on and off-road riding modes
 • Honda Selectable Torque Control System (HSTC) – * HSTC 3-levels + Switch Off (*ABS & DCT models only, not on STD model)
 • Frame Type – Steel semi-double cradle type with high-tensile strength steel rear subframe
 • Turning Radius – 2.5m
 • Dry Weight 208kg (STD), 212 kg (ABS), 222kg (DCT)
 • Kerb Weight – 228kg (STD), 232 kg (ABS), 242kg (DCT)
 • Fuel Capacity – 18.8 litres
 • Length x Width x Height – 2,335 x 875 x 1,475mm (STD), 2,335 x 930 x 1,475mm (ABS/DCT)
 • Wheelbase – 1,575mm
 • Seat Height (STD position / Low position) – 870/850mm
 • Ground Clearance – 250mm
 • ABS system type
 • ABS* 2-Channel with rear ABS off switch (* ABS & DCT models only, not on STD model)
 • Brakes Front – 310mm dual wave floating hydraulic disc with aluminium hub and radial fit 4-piston calipers (*ABS) and sintered metal pads
 • Brakes Rear – 256mm wave hydraulic disc with 2-piston caliper (*ABS) and sintered metal pads. Also Lever-Lock Type Parking Brake System on DCT model.
 • Wheels Front – Wire spoke with aluminium rim
 • Wheels Rear – Wire spoke with aluminium rim
 • Rim Size Front – 21M/C x MT2.15
 • Rim Size Rear – 18M/C x MT4.00
 • Tyres Front – 90/90-R21 tube type
 • Tyres Rear – 150/70-R18 tube type

Africa Twin CRF1000L Technical Specifications

Engine Type Liquid-cooled 4-stroke 8-valve Parallel Twin with 270° crank and Unicam
Engine Displacement 998cc
Bore x Stroke 92.0 x 75.1 mm
Clutch Wet, multi-plate with coil springs, aluminum cam assist and slipper clutch
Final Drive O-ring sealed chain
Gearbox/Transmission Type Constant mesh 6-speed manual / 6-speed DCT with on- and off-road riding modes
Honda Selectable Torque Control System (HSTC) HSTC 3-levels + switch-off (DCT/ABS model only, not on STD model)
Frame Type Steel semi-double cradle type with high-tensile strength steel rear sub-frame
Turning Radius 8’2″
Curb Weight 503 lb. (STD), 534 lb. (DCT/ABS)
Fuel Capacity 4.96 gallons
Length x Width x Height 91.9 x 34.4 x 58.1 inches (STD), 91.9 x 36.6 x 58.1 inches (DCT/ABS)
Wheelbase 62.0 inches
Seat Height (STD position / Low position) 34.3/33.5 inches
Ground Clearance 9.8 inches…250 mm
ABS system type ABS 2-channel with rear ABS off switch (DCT/ABS model only, not on STD model)
Front Brakes 310mm dual wave floating hydraulic disc with aluminum hub and radial fit 4-piston calipers and sintered metal pads
Rear Brake 256mm wave hydraulic disc with 2-piston caliper and sintered metal pads. Also Lever-Lock Type Parking Brake System on DCT/ABS model
Front Wheel Wire spoke with aluminum rim
Rear Wheel Wire spoke with aluminum rim
Front Rim Size 21M/C x MT2.15
Rear Rim Size 18M/C x MT4.00
Front Tire 90/90-R21 tube type
Rear Tire 150/70-R18 tube type
Ön Amortisör Hareket Mesafesi 231mm
Arka amortisör Hareket Mesafesi 220mm

VEEEEE BÜYÜK GÜN GELDİ……….18 Şubat 2016 Africa Twin Test Günüm

Honda Türkiye’nin daha önce hiçbir modeli için yapamadığı Africa Twin testi için Şile’de bir otel merkezli harika bir organizasyon ile hem manuel hemde DCT’yi sisli puslu bir havada test etme fırsatı bulduk.

Honda Türkiye 3 adet Manuel ve 3 adet DCT olmak üzere toplamda 6 adet motoru test amaçlı Türkiye’ye getirdi.

image4

Bir kısmı üzerinde Honda aksesuarlarıda mevcut olan motorlar bir haftalık Şile organizasyonları sonrasında muhtemelen bayilere test motoru olarak dağıtılacak. Test toplamda 40 dk kadar sürdü. ilk yarısını manuel diğer yarısında ise DCT versiyonunu test ettim.. Test sırasında bize öncü ve artçı olarak 2 Honda eğitim pilotu eşlik etti. Toplam 8 motor Şile yollarındaydık…

image2

image3

Genel Görüntü ve Oturuş Pozisyonu – Şasi:

Motoru canlı olarak ilk burada gördüm. Son 5 yıldır bir Tenere XT660Z kullanıcısı olarak motorun genel şekli, oturuş pozisyonu depo ve ön granaj formu çok yabancı gelmedi. Ayaklar yere bastığında öyle bir pozisyonda kalıyor ki tam pegler hizasında, ne önce ne arkada, bu durum da rahatsızlık veriyor ve her defasında ayak pozisyonunuza karar vermek zorunda kalıyorsunuz, önde mi dursun arkada mı yoksa kısa süreli tam hizasında mı kalsın diye…..

Agresif ve atletik bir görüntüsü var.

1

Tenere’de yaklaşık on yıldır bu Rally Raid görüntüsü sayesinde çok sattı ve keyifle kullandık. Tenere ile arasındaki motor hacim aralığı aynı oranda motorun şasisine yansımamış. Daha çok 800’lük bir motor izlenimi veriyor.

image2

Motorlarda ilave olarak takılan alçak selenin normal seviyesinde konumlandırılan  versiyonunda (85cm) Topuklarım yere çok rahat değdi. Normal sele normal seviyesinde (87 cm) ise topuklar havada kaldı.

Bizle birlikte test eden bayan arkadaşlarda vardı ve  orijinal selenin alçak pozisyonunda çok konforlu görünüyorlardı. Gidon ve ön cam pozisyonu gayet iyi. Testin ilk yarısında yüksek camla kullandım, çok rahatsız oldum. Camın bittiği nokta tam göz hizası. 1,77 boyda olan için standart cam ideal bence. Yüksek camın güzel tarafı vizör açık gidebiliyorsun, rüzgar kaska patlamıyor….

Tenere’de gidon yükseltme kullanıyordum ama Africa’da kullanmama gerek kalmadı çünkü sele ile gidon arasındaki mesafe ve yükseklik oturuş pozisyonunu gayet konforlu buldum. Test sırasında ayakta bir çok kez kulandım gayet rahat, dirseklerimi hafif kırıp kullanabildim.

Africa’da alıştığımız bazı kumanda düğmeleri biraz farklı. Motoru çalıştırma düğmesi ayrı olarak değil acil stop ile birleştirilmiş gayet anlamlı olmuş bence. Sol tarafta TCS kademe ayarı klasik motorlardaki sellektör tuşunun yerini almış. DCT modellerde ise birsürü ilave tuş geliyor ama 5-10 dk sonra parmaklar alışıyor. Sol tarafta ilave vites artırma azaltma da işin içine girince bir müddet sinyal yerine kornaya korna yerine vitesş düşürücüye basmak zorunda kaldım…..Zamanla parmakların tuşların  pozisyonlarına alışması ile her şey normale dönecektir.

Motor:

Motor çalıştığı anda egzosta baktım farklı bir egzost takılmıştır düşüncesiyle. Egzost sesi mükemmel ve tahrik edici…..Eski Afrikacıların deyimi ile “Fıy Fıy Fıy….” motor sesi bunda da çıkıyor.

1000cc motoru torklu ve iyi vites oranları ile hızlanması gayet keyifli. İlk olarak manuel vitesi kullandım ve ilk andan itibaren kaskın içinde sürekli bir gülümseme hakimdi bende….Çok keyifli ve eğlenceli geldi. Özellikle 3. vites oranı harika, çok sık vites değiştirmeden ara yollarda kullanabildim….Enduro motorlar için yavaş gidebilmek hızlı gitmekten daha önemlidir. Araziye çıkma şansımız olmadı ama bu motorla tek silindirli gibi düşük hızlarda gidilebiliyor, gazdaki elini stres yapmana gerek yok.

image5

DCT versiyonu motor bloğu diğerine oranla biraz çıkıntılı. Özellikle DCT alanlar motor bloğunu korumaya yönelik bir ilave aksesuar almaları gerekecek, ben öyle yapacağım.

Motorda titreşim yok. Kuyruğa elini değdiğinde bile titreşimi hissetmiyorsun.

 Aksesuarlar:

Honda orjinal aksesuarlarını çok beğenmedim. Ayrıca çokta pahalı…..

Özellikle Çantalar çok kötü. Hem çantaların kalitesi hemde bağlantıları uzun soluklu yolculuklar için ideal değil. Diğer tüm markalarda da orjinal bağlantı ile satılan çantalarda olduğu gibi sadece 3 noktadan bağlanmışlar. Hareket halinde bozuk zeminde kanat çırpar gibi sallanıyorlar, bu çantalar ne kadar dayanır bilmiyorum.  Arka çanta bağlantısı da çok zayıf geldi bana. Çanta açma kapama kilitleri de hiç ergonomik değil…..Çantaları söküp takmadım ama bir önceki organizasyonda denemişler biraz sıkıntılı olduğunu söylediler.

image1

Koruma demirini elle çok güç uygulamadan sallayabiliyorsunuz. Motorun alt noktasına çok ince bir lama ile tutturulmuş. Motor düştüğünde bu demir granajı kırar diye düşünüyorum. Siparişini verdim ama kullanmayı düşünmüyorum.

Testimiz sisli bir havada geçti. Sis farları çok şık ve test sırasında arkamdaki arkadaşları çok net görebiliyordum. Daha önce hiçbir motorumda kullanmadım hatta Tenere’nin farlarının zayıf olduğunu bilmeme rağmen ama bu motorda kullanacağım. Siparişimi verdim. Sis farı için önde özel bir yer var ve sis farını yaktığınızda orjinal göstergede ikaz lambası da yanıyor. Bu çok hoş bir özellik bence.

Aynı şekilde Elcik ısıtma göstergesi ve hangi konumda olduğunu öndeki ekrandan görebiliyorsunuz. Elcik ısıtma açma kapama düğmesi elcik üzerinde ve hemen baş parmağınızın altında. Kaba değil ve sizi hiç rahatsız etmiyor. Çok iyi dizayn edilmiş bir aksesuar. Konfor paketi ile birlikte verilen elcik ısıtmayı da motoruma takmaya karar verdim….

Koltuk alternatifleri çok anlamlı. Bu motor her boydaki kişiye hitap ediyor.

Aksesuar olarak DCT ler için ayaktan vites değiştirici ilave etmişler fakat test sırasında denemek bile gelmedi içimden. Çok gereksiz bir aksesuar ve çok pahalı…..

 

image3

image4

 

Sürüş:

Africa’nın ağırlık merkezi o kadar aşağıya çekilmiş ki DCT 242kg lık ağırlığı hissettirmiyor….Bu durum viraj kabiliyetini de arttırmış.

Manuel debriyajı çok yumuşak. DCT de ise vites geçişlerini hissetmiyorsunuz (Ses olarak), yarı otomatik şanzıman araç kullanıyorsunuz gibi biraz ama bu daha iyi. Bende Toyota Verso MMT şanzıman vardı orada gazı kesip vites atıyordu bu şanzıman çok daha başarılı o geçişi yada güç sıfırlamasını hissetmiyorsunuz zaten gücü de sıfırlamıyor direkt olarak vitese geçiyor……

Öncen o kadar çalışmama rağmen DCT şanzımanı 5-10 dk kullanırken biraz rahatsız ve mutsuz oldum. Bir an hata yaptığımı bile düşündüm DCT yi seçmekle. Elim sürekli debriyaj manetine gidiyordu, ve “S” Modlarını kullanacam diye  tamamen manuel moda bir türlü geçemedim. Test bittikten sonra “S” modlarına uzun süre basılı tutarak geçildiğini öğrendim. Kötü oldu benim için bu durum ama kendi motorumda bol bol test etme fırsatı bulacağım….15 Mart Sonrası……

Bir süre sonra DCT’ye  adapte oldum ve aynı keyifi ondan da almaya başladım. Otomatik modda parmak vitesiyle (+ -) oynayarak istediğin vitese geçebiliyorsun ve bu durum otomatik moddan çıkmasına neden olmuyor, motor yine otomatik olarak vites değiştirmeye devam ediyor.

DCT bana göreböyle bir enduro motorda sunulan en mükemmel özelliklerden biri. Virajlara girerken vitesi düşünmemek çok güzel bir duygu, sen sadece yola konsantre oluyorsun o senin adına her şeyi yapıyor. Eminim arazide ayakta sürüşte çok çok daha keyifli olacaktır. Ayakta vites değiştirmek kadar sinir bozucu bir şey yok, hem ayak hem el pozisyonu vites ve debriyajın konumuna ergonomik olarak uygun olmuyor o sırada. DCT ayrıca yoğun trafikte dur kalk sırasında da çok keyifli olacaktır otomatik araçlarda olduğu gibi.

 

İşte buda benim AfricaTwin

Motorumu Ankara Honda Bora’dan teslim aldım…..İlker bey eksiksiz bir şekilde motorumu 23 Nisan 2016 Günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramında teslim etti. Bende Çocuklar gibi şendim….

AT1 AT2

Ankara-Akçakoca arası Beypazarı-Karagöl Milli Parkı-Bolu Aladağlar üzerinden geldik. Aladağlardan kuzu çevirmeden geçemezdik.

at3 at4 at5

Ve AfricaTwin Akçakoca’da garajında yerini aldı.

at6

İlk 1000 bakımı 950km de ve tam 1 ay sonra Honda Efe/Ankara’da yapıldı…..

at10 at11

İlk aksesuarları…Gvi Çantaları….

at7 at8

at9

Sw-Motech koruma demirleri ve Barkbusters Elcik korumaları.

africatwin

7.000 km ağırlıklı uzun yol ve asfaltta çok az da offroad kullanımı sonrasında genel kanım doğru tercih yaptığım yönünde özellikle DCT versiyonunu almış olmaktan çok memnunum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir